Kredyty dla lekarzy i zawodów medycznych

By | kredyty dla lekarzy | No Comments

Skąd pomysł aby opisać kredyty dla lekarzy? Otóż lekarze i inne zawody medyczne często mają specyficzne potrzeby do sfinansowania. Najczęściej jest to zakup domu lub mieszkania, zakup lokalu pod gabinet, jego wyposażenie, zakup sprzętu medycznego czy czasem konsolidacja kredytów w jeden z mniejszą ratą. Jeżeli potrzeba jest pilna i nie można poczekać na uzbieranie odpowiedniej kwoty, trzeba skorzystać z kredytu. Jeśli na potrzeby nałożyć przeróżne sposoby zarobkowania poczynając od rezydentury, etatu, umów zleceń czy własnej działalności gospodarczej, często świeżo założonej, wybór odpowiedniego rozwiązania kredytowego może okazać się trudny. Ten artykuł ma na celu przybliżenie możliwych rozwiązań.

Lekarze i zawody medyczne

Kredyty dla zawodów medycznych

Pracując w zawodzie medycznym, często zagonieni pomiędzy dyżurami, izbą przyjęć, gabinetem, pogotowiem czy przychodnią często, gdy pojawia się potrzeba sfinansowania jakiegoś przedsięwzięcia bierzemy pierwszą dostępną ofertę. Wiemy, że nie zawsze taka oferta jest najkorzystniejsza a konsekwencje takiej szybkiej decyzji bywają uciążliwe i długotrwałe. Dlatego tak ważne jest porównanie dostępnych rozwiązań i wybór najlepszego.

Dostępne rozwiązania kredytowe

W zależności od celu, na jaki chcemy przeznaczyć środki dostępne są kredyty na zakup nieruchomości, pożyczka na dowolny cel(w tym konsolidacja kredytów) oraz leasing.

Kredyty na nieruchomość

Podstawowym kredytem na zakup nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Udogodnieniem dla zawodów medycznych są kredyty na oświadczenie (do 300.000zł), bez badania zdolności kredytowej. Jeśli wnioskujemy o kredyt w większej kwocie banki poproszą o przedstawienie wyników finansowych. Ważne, aby wybrać kredyt o najniższych kosztach całkowitych.

Pożyczka na dowolny cel

Jest produktem bez określonego przeznaczenia lub inaczej mówiąc nikt nie będzie nas rozliczał na co przeznaczyliśmy środki z kredytu. Jest wiele banków i instytucji kredytowych, w których zawody medyczne mają preferencyjne warunki. Poniżej opis jednego z produktów:

Pożyczka dla lekarzy prowadzących własną działalność gospodarczą:

 • 50 000 – 300 000 zł netto
 • Okres finansowania – max. 7 lat
 • Na oświadczenie o dochodzie
 • Nie jest raportowana do BIK
 • Minimalny okres prowadzenia działalności – brak
 • Konsolidacja również limitów

Leasing

Leasing jest niezwykle wygodną formą finansowania zakupu wszelkiego sprzętu. Możemy sfinansować zakup wyposażenia gabinetu czy np. samochód. Jest na rynku wiele firm leasingowych, każda ma swoje wymagania co do maksymalnych kwot, udziału własnych środków, rodzaju leasingowanego sprzętu czy dokumentowania dochodów leasingobiorcy. Za każdym razem należy skrupulatnie określić potrzeby i możliwości klienta i dobrać odpowiednią firmę leasingową.

Podsumowanie

Finansowanie potrzeb lekarzy i zawodów medycznych jest łatwiejszym sposobem pozyskania środków niż dla wielu innych profesji. Niestety, jak to w życiu bywa, im łatwiej, tym bywa drożej. Warto skorzystać z pomocy osoby znającej rynek produktów finansowych, gdyż może się zdarzyć, że dzięki temu zaoszczędzimy wiele czasu i pieniędzy.

 

Arkadiusz Kaniuk

Ekspert kredytowy Szczecin

Kredyt na zakup mieszkania z rynku wtórnego

By | kredyty hipoteczne | No Comments

Po ostatnim artykule: jak podnieść zdolność kredytową dostałem od was kilkanaście sugestii, aby opisać proces: kredyt na zakup nieruchomości na rynku wtórnym, co niniejszym czynię.

Kredyt na zakup mieszkania z rynku wtórnego to taki rodzaj kredytu hipotecznego, którego celem jest zakup używanego mieszkania, które może być przeznaczone na zaspokojenie zarówno własnych potrzeb lub na wynajem. Na co w takim przypadku warto zwrócić uwagę?

kredyt zakup mieszkania
Kupno mieszkania z rynku wtórnego jest bardzo popularnym celem dla zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Zazwyczaj po prostu znajdujemy używane mieszkanie, a jeśli jest dla nas atrakcyjne decydujemy się na jego zakup. Na co warto zwrócić uwagę i jakich szczegółów dopilnować?

Read More

Jak podnieść zdolność kredytową?

By | doradca kredytowy | No Comments

Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do regularnej obsługi wnioskowanego kredytu. Bank ocenia według aktualnych wytycznych czy wystarczy naszych dochodów po uwzględnieniu naszych obciążeń na spłatę kolejnego kredytu. Potocznie mówiąc: jeśli po odjęciu od sumy naszych dochodów wszystkich zobowiązań wobec banków oraz kosztów utrzymania pozostaje jeszcze kwota do dyspozycji na pokrycie raty wnioskowanego kredytu – to posiadamy zdolność kredytową. A co w przypadku kiedy nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska?

Jak podnieść swoją zdolność kredytowa Read More

Budowa na działce rolnej a ustawa o obrocie gruntami rolnymi

By | aktualności | No Comments

W ostatnich dniach sporo zamieszania (w kilku prowadzonych przeze mnie kredytach na budowę domu), wywołała ustawa o obrocie gruntami rolnymi, obowiązująca od 01.05.2016 roku. Dość nieoczekiwanym problemem dla banków stała się budowa domu na działce rolnej, czyli takiej, która w ewidencji gruntów ma oznaczenie R lub pokrewne. Banki wstrzymały wydawanie decyzji/podpisanie umowy/uruchomienie kredytu dla tego typu aplikacji. Z czego to wynika? Spróbuję przybliżyć całe zagadnienie.

Budowa na działce rolnej Read More

Budowa domu na działce rolnej

By | kredyty hipoteczne | No Comments

Działki rolne są zdecydowanie tańsze od działek budowlanych, dlatego budowa domu na działce rolnej już na etapie zakupu działki można znacznie obniżyć koszt całej inwestycji. Jeśli jednak planujesz budowę domu na takiej działce, musisz przygotować się na długotrwałe procedury zmiany jej przeznaczenia i wyłączenia jej z tzw. produkcji rolnej. Tak naprawdę to jedynie działki położone w granicach miast są zwolnione z obowiązku odrolnienia. Od czego zacząć?

Działka budowlana

Read More

Od czego zależy oprocentowanie kredytu hipotecznego?

By | aktualności | No Comments

Aby odpowiedzieć na pytanie: Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt, powinniśmy odpowiedzieć wcześniej na pytanie: Od czego zależy oprocentowanie kredytu. Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się najczęściej z dwóch składowych: marża banku plus WIBOR. Może być też oprocentowanie stałe.Marża to zrozumiałe: zarobek banku, ale co to jest ten WIBOR?

Co to jest WIBOR?

Podczas spotkań z klientami to pytanie bardzo często się pojawia. Nie będę przytaczał definicji z encyklopedii, a postaram się to pojęcie prosto wyjaśnić.

Zmiana historyczna Wibor

Pieniądz, jak każdy towar na rynku, ma swoją cenę. Miało być prosto, a tu: cena pieniądza? Co to jest? Już wyjaśniam. Jak kupujemy pomidory w zieleniaku, to płacimy za nie określoną cenę. Cena pomidorów zależy od ich ilości na rynku i zapotrzebowania klientów. Jak nie ma zbytniego popytu, jest sezon na pomidory i wszyscy mają ich w nadmiarze, to też ich cena spada.

Read More

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt?

By | doradca kredytowy, porównanie kredytów | 2 komentarze

Do napisania tego artykułu, po artykule kredyt na budowę domu, zainspirował mnie mail od klientki. Oto jego część:

„W załączniku przesyłam umowę kredytową jaką dostaliśmy z mężem do zapoznania się i mamy umówić się na termin jej podpisania. W drugim załączniku znajduje się również symulacja, którą doradca z banku przedstawił nam na początku rozmów w sprawie kredytu. Umowa kredytowa została jednak stworzona nie dla tych wcześniejszych warunków kredytowych, w których marża wynosiła 1,55% a z marżą 1,8%. Zapytałam doradcy z banku czemu tak się stało i otrzymałam odpowiedz cyt: „Uprzejmie informuję ,że różnica w marży kredytu jest spowodowana tym ,że w symulacji wpisałam wyższą kwotę wartości nieruchomości . Oszacowana wartość nieruchomości przez analityka wynosi 303.000,00zł i marża wyniosła 1,8p.p.„. Co mamy z tym fantem zrobić?

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt?

Read More

Kredyt na budowę domu

By | kredyty hipoteczne | 2 komentarze

Miesiące wiosenne nie tylko budzą do życia przyrodę, ale też są okresem ubiegania się o kredyt na budowę domu. Przy okazji kredytu budowlano-hipotecznego rodzi się wiele pytań:

 • Czy można skredytować zakup działki i budowę domu jednym kredytem?
 • Na ile transz będzie podzielony kredyt?
 • Jak bank rozlicza wykonane prace?
 • Czy muszę być właścicielem działki na której będzie budowany dom?
 • Czy muszę mieć pozwolenie na budowę?
 • Jak banki liczą zdolność kredytową?
 • Który bank ma najtańszy kredyt?
 • Czy mogę korzystać z wielu firm budowlanych?
 • Pytania, pytania,…

Postaram się usystematyzować informacje na temat kredytu na budowę. Zapraszam do lektury.

Kredyt na budowę domu

Read More