Skip to main content

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt?

By 11 stycznia 20212 listopada, 2022doradca kredytowy

Do napisania tego tekstu, po artykule kredyt na budowę domu, zainspirował mnie mail od klientki. Oto jego część:

„W załączniku przesyłam umowę kredytową jaką dostaliśmy z mężem do zapoznania się i mamy umówić się na termin jej podpisania. W drugim załączniku znajduje się również symulacja, którą doradca z banku przedstawił nam na początku rozmów w sprawie kredytu. Umowa kredytowa została jednak stworzona nie dla tych wcześniejszych warunków kredytowych, w których marża wynosiła 2,37% a z marżą 2,74%. Zapytałam doradcy z banku czemu tak się stało i otrzymałam odpowiedz cyt: „Uprzejmie informuję, że różnica w marży kredytu jest spowodowana tym, że w symulacji wpisałam wyższą kwotę wartości nieruchomości . Oszacowana wartość nieruchomości przez analityka wynosi 303.000,00zł i marża wyniosła 2,74p.p.„. Co mamy z tym fantem zrobić?

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt?

Otóż to nie jest żadna kpina, a niestety codzienna praktyka nieuczciwych lub niedouczonych doradców. I nie mam na myśli jedynie ludzi pracujących w bankach, ale również ogólnie doradców kredytowych. Chcąc „złapać” klienta przedstawiają klientowi jakieś kosmicznie dobre warunki, klient się cieszy, że wreszcie znalazł najlepsze rozwiązanie a potem okazuje się, że warunki w decyzji kredytowej są już inne. Najgorzej jeśli nie ma alternatywy albo czasu, wtedy klient z konieczności podpisuje niekorzystną umowę.

Jak sobie radzić z takimi nieetycznymi zachowaniami?

Sprawdzaj oferty kredytów w różnych miejscach

Niezależnie od tego, czy pytasz o kredyt w banku czy u doradcy kredytowego, sprawdź jego propozycję na wybrany kredyt hipoteczny w innym miejscu. Skorzystaj z innej firmy doradztwa kredytowego i porównaj oferowane rozwiązania. Jeśli się pokrywają możesz założyć, że są realne. To samo dotyczy wybranego banku. Odwiedź inny oddział i porównaj oferowane warunki.

Złóż wniosek do więcej niż jednego banku

Każdy dobry doradca kredytowy składa wniosek o kredyt do minimum dwóch banków. Chyba, że jest sytuacja, gdzie nie ma alternatywy, chociażby kredyt w NOK. Jeśli jest możliwe więcej niż jedno wyjście – złóż wnioski o kredyt do minimum dwóch banków. Takie rozwiązanie daje komfort, że jeśli dostaniemy odpowiedź negatywną lub gorsze niż w propozycji warunki – mamy drugi wybór.

Wspomniana wyżej klientka, po mojej podpowiedzi, podjęła negocjacje i bank w końcu obniżył jej oprocentowanie do proponowanego pierwotnie. Dlatego, że postawiła sprawę jasno: „Zrobicie wcześniej proponowaną ofertę, to bierzemy kredyt. Nie zrobicie – idziemy do innego banku”. Mając w ręku decyzję innego banku tego typu negocjacje są o wiele prostsze – wystarczy pokazać umowę.

Posumowanie

Szukając dobrego rozwiązania kredytowego porównaj koszty całkowite ofert w wielu miejscach, u różnych pośredników, w różnych oddziałach banku. Propozycja „kosmicznych” warunków powinna wzbudzić Twoją czujność. Wyślij wnioski kredytowe do co najmniej dwóch banków i wybierz lepszą ofertę, ale spośród decyzji kredytowych, a nie z pierwotnych symulacji. To najlepszy sposób na najkorzystniejszy kredyt.

Arkadiusz Kaniuk

centrum-kredytowe.szczecin.pl

Arek Kaniuk

W branży finansowej działam aktywnie od lutego 2007 roku. Przez 6 i pół roku kierowałem oddziałem największej ogólnopolskiej firmy pośrednictwa finansowego. Od września 2013 roku pracuję na własny rachunek. Jestem właścicielem marki www.kredytmaster.pl - ogólnopolskiej sieci niezależnych pośredników kredytowych, dlatego możesz liczyć na moją pomoc w każdym miejscu w Polsce. Zapraszam do współpracy.

Leave a Reply