Skip to main content

Który z banków oferuje najtańszy kredyt hipoteczny?

To oczywiste: najlepszy kredyt hipoteczny ma ten Bank, w którym za pożyczone pieniądze oddasz najmniej.

Aby wybrać najlepszy kredyt trzeba porównać aktualne oferty wszystkich banków i spośród nich wybrać najtańszą..

kredyt hipoteczny

Wybierzemy najlepszy kredyt hipoteczny ZADZWOŃ

KREDYT HIPOTECZNY – INFORMACJE

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

 

W zależności od tego na co chcemy przeznaczyć kredyt hipoteczny możemy je podzielić na:

 • kredyt mieszkaniowy – na zakup mieszkania, działki budowlanej, zakup domu, remont, wykup od spółdzielni mieszkaniowej…
 • kredyt budowlano-hipoteczny – na budowę domu, zakup mieszkania od dewelopera, adaptację na pomieszczenia mieszkalne
 • kredyt refinansowy – na spłatę innego kredytu hipotecznego z możliwością dobrania dodatkowej kwoty
 • kredyt konsolidacyjny – na spłatę zobowiązań wobec banków
 • pożyczka hipoteczna – środki przeznaczone na cel dowolny
 • kredyt na zakup nieruchomości komercyjnej

Co wpływa na koszty kredytu hipotecznego?

 

Zaciągnięcie kredytu zawsze wiąże się z poniesieniem określonych kosztów. Najważniejsze, aby w sumie koszty obsługi kredytu były jak najniższe. Należą do nich:

 • prowizja bankowa – jednorazowa opłata za udzielenie kredytu
 • ubezpieczenie brakującego wkładu własnego – jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości własnych środków
 • wycena – sporządzana przez rzeczoznawcę majątkowego lub wewnętrznie w banku
 • ubezpieczenia kredytobiorcy – niektóre banki oferują w pakiecie z kredytem ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy(nie zawsze są obowiązkowe)
 • opłata za prowadzenie rachunku – może to być kilka złotych miesięcznie, ale zawsze to dodatkowy koszt

Nie jest łatwo, ponieważ każdy z banków stosuje inne stawki, a dodatkowo one się zmieniają w czasie.

Kredyt hipoteczny krok po kroku

 

Jak każdy proces również kredyt ma określone etapy.

 • spotkanie z doradcą kredytowym – na podstawie otrzymanych informacji doradca kredytowy ustala jaki bank ma najkorzystniejszą dla klienta ofertę
 • wniosek kredytowy – wypełniamy formularze bankowe oraz gromadzimy niezbędne dokumenty, zgodnie z listą dokumentów wymaganych przez wybrany bank
 • decyzja kredytowa – po rozpatrzeniu wniosku bank określa, czy udzieli kredytu i na jakich warunkach
 • umowa z bankiem – określa warunki kredytu i obowiązki kredytobiorcy wobec banku
 • umowa notarialna – przeniesienie własności ze sprzedającego na kupującego nieruchomość
 • wypłata kredytu

Kredyt mieszkaniowy

 

W sytuacji, kiedy chcemy zaciągnąć kredyt na mieszkanie powinniśmy sprawdzić, czy w dziale IV Księgi Wieczystej nie ma wpisanej hipoteki lub w dziale III służebności na rzecz osób trzecich. Jeśli znasz numer Księgi Wieczystej możesz ją przejrzeć klikając tutaj. Jeśli w KW jest hipoteka na rzecz banku, wtedy trzeba do wniosku o kredyt dołączyć opinię bankową – to zadanie dla sprzedających.

W przypadku kredytu na mieszkanie posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dodatkowymi dokumentami, jakie będą wymagane do wniosku, są zaświadczenia ze Spółdzielni Mieszkaniowej: o przysługującym prawie do lokalu oraz o braku zaległości w opłatach. Wymaganym dokumentem do kredytu jest umowa przedwstępna, chociaż w 2 bankach można uzyskać decyzję w oparciu o oświadczenie kupującego.

Kredyt hipoteczny na dom, kredyt na budowę domu

 

Są dwa warianty kredytu na dom: zakup gotowego domu oraz jego budowa. Przy kredycie na zakup domu, poza umową przedwstępną, potrzebne są dwa dodatkowe dokumenty: wypis i wyrys z ewidencji gruntów dla działki (z Geodezji). Przy kredycie na budowę domu lub inaczej budowlano – hipotecznym, musimy dodatkowo dołączyć prawomocne pozwolenie na budowę (z pieczęcią, że jest ostateczne), kosztorys budowy oraz wybrane strony projektu budowlanego. Kredyt na budowę domu jest oczywiście wypłacany w transzach.

Specyficznym rodzajem kredytu budowlano – hipotecznego jest kredyt na zakup działki i następnie budowę domu. Zazwyczaj dzieli się proces na dwa etapy i dwa kredyty: jeden na zakup działki, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę drugi kredyt – na budowę. Są 4 banki, w których zakup działki i budowę domu można skredytować za pomocą jednego kredytu. Ma to taką zaletę, że od razu mamy zagwarantowane finansowanie całej inwestycji i nie musimy starać się o kredyt dwukrotnie.

Kredyt hipoteczny refinansowy

 

Kredyt refinansowy to inaczej spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego w innym banku. Ma to oczywiście sens wtedy, gdy nowy kredyt będzie miał zdecydowanie lepsze warunki i w związku z tym obniżymy wysokość spłacanych rat.

Należy pamiętać, że są koszty związane z przeniesieniem kredytu, jak prowizja, opłata za ponowną wycenę nieruchomości oraz opłata za wpisanie do księgi Wieczystej hipoteki na rzecz nowego banku i opłata za wykreślenie hipoteki starego. Należy dobrze przeliczyć w jakim czasie te dodatkowe koszty zwrócą się nam w obniżonej racie.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny

 

Zdarza się, że chcemy spłacić kilka zobowiązań o różnej wysokości oprocentowania: karty kredytowe, limity czy kredyty gotówkowe. Jeśli mamy możliwość zabezpieczenia kredytu na jakiejś nieruchomości, niekoniecznie własnej, dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny, czyli spłata wszystkich zobowiązań i ich zamiana w jeden kredyt hipoteczny.

Zaletą kredytu konsolidacyjnego jest niższe oprocentowanie, możliwość wydłużenia długości kredytu nawet do 25 lat a więc zdecydowanie niższe raty.

Pożyczka hipoteczna

 

Pożyczka hipoteczna to specyficzny rodzaj kredytu hipotecznego. Jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości, ale nie ma wskazanego celu, na jaki mają być przeznaczone środki. Z tego też powodu oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest wyższe niż kredytu mieszkaniowego.

Kredyt hipoteczny – zwieńczenie sukcesu

 

Umowa kredytowa – to w niej znajdują się szczegółowe warunki kredytu i obowiązki jakie są z nim związane. Należy dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem i wyjaśnić wszelkie niejasności. Należy również sprawdzić, czy warunki są tożsame z ofertę, jaką otrzymaliśmy na początku.

Jeśli kwota kredytu jest mała, alternatywą może być kredyt gotówkowy.

 

Zapewnij sobie najlepsze warunki kredytu hipotecznego ZADZWOŃ

Kredyty hipoteczne – Aktualności

Kredyty ze stałym oprocentowaniem

| kredyty hipoteczne | No Comments
Kredyty ze stałym oprocentowaniem mają w ofercie wszystkie Banki. W obliczu systematycznie rosnących stóp procentowych(oprocentowania kredytów) daje to nam poczucie stabilności rat na określony czas. Czy warto z takiej możliwości…

Kredyt hipoteczny 2022

| kredyty hipoteczne | No Comments
Wiemy już z poprzedniego wpisu: Jak podnieść zdolność kredytową. Zajmijmy się dziś kosztami kredytów w 2022 roku i ich porównaniem. Kredyt hipoteczny nosi taką nazwę, ponieważ jego zabezpieczeniem jest hipoteka…

Doradztwo kredytowe od zaplecza

| kredyty hipoteczne | No Comments
Na jakie etapy można podzielić coś, co nazywamy doradztwo kredytowe? Często spotykam osoby, które po pierwszej wizycie w banku lub u doradcy kredytowego są już w pełni przekonane, że otrzymały…

Kredyt dla kierowcy TIRa, diety kierowców

| doradca kredytowy, kredyty hipoteczne | No Comments
Jak uzyskać kredyt dla kierowcy TIRa?   Nie jest to jakaś szczególna grupa zawodowa, ale kilkukrotnie pomagałem takim klientom w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Co zatem charakteryzuje kierowców TIRa, że doradca…