Który z banków oferuje najtańszy kredyt hipoteczny?

To oczywiste: ten Bank, w którym za pożyczone nam pieniądze oddamy najmniej.

Aby wybrać najlepszy kredyt należy porównać aktualne kredyty hipoteczne wszystkich banków i spośród nich wybrać najtańszą, czyli o najmniejszych kosztach całkowitych.

kredyty hipoteczne Szczecin

Zapewnij sobie najlepsze warunki kredytu hipotecznego ZADZWOŃ

KREDYTY HIPOTECZNE – INFORMACJE

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

 • kredyt mieszkaniowy – na zakup mieszkania, działki budowlanej, zakup domu, remont, wykup od spółdzielni mieszkaniowej…
 • kredyt budowlano-hipoteczny – na budowę domu, zakup mieszkania od dewelopera, adaptację na pomieszczenia mieszkalne
 • kredyt refinansowy – na spłatę innego kredytu hipotecznego z możliwością dobrania dodatkowej kwoty
 • kredyt konsolidacyjny – na spłatę zobowiązań wobec banków
 • pożyczka hipoteczna – środki przeznaczone na cel dowolny
 • kredyt na zakup nieruchomości komercyjnej

Co wpływa na koszty kredytu hipotecznego?

Zaciągnięcie kredytu wiąże się z poniesieniem określonych kosztów. Najważniejsze, aby w sumie koszty obsługi kredytu były jak najniższe. Należą do nich:

 • prowizja bankowa – jednorazowa opłata za udzielenie kredytu
 • ubezpieczenie brakującego wkładu własnego – jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości własnych środków
 • wycena – sporządzana przez rzeczoznawcę majątkowego lub wewnętrznie w banku
 • ubezpieczenia kredytobiorcy – niektóre banki oferują w pakiecie z kredytem ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy(nie zawsze są obowiązkowe)
 • opłata za prowadzenie rachunku – może to być kilka złotych miesięcznie, ale zawsze to dodatkowy koszt

Nie jest łatwo, ponieważ każdy z banków stosuje inne stawki, a dodatkowo one się zmieniają w czasie.

Kredyt hipoteczny krok po kroku

 • spotkanie z doradcą kredytowym – na podstawie otrzymanych informacji doradca kredytowy ustala jaki bank ma najkorzystniejszą dla klienta ofertę
 • wniosek kredytowy – wypełniamy formularze bankowe oraz gromadzimy niezbędne dokumenty, zgodnie z listą dokumentów wymaganych przez wybrany bank
 • decyzja kredytowa – po rozpatrzeniu wniosku bank określa, czy udzieli kredytu i na jakich warunkach
 • umowa z bankiem – określa warunki kredytu i obowiązki kredytobiorcy wobec banku
 • umowa notarialna – przeniesienie własności ze sprzedającego na kupującego nieruchomość
 • wypłata kredytu

Kredyt mieszkaniowy

W sytuacji, kiedy chcemy zaciągnąć kredyt na mieszkanie powinniśmy sprawdzić, czy w dziale IV Księgi Wieczystej nie ma wpisanej hipoteki lub w dziale III służebności na rzecz osób trzecich. Jeśli znasz numer Księgi Wieczystej możesz ją przejrzeć klikając tutaj. Jeśli w KW jest hipoteka na rzecz banku, wtedy trzeba do wniosku o kredyt dołączyć opinię bankową – to zadanie dla sprzedających.

W przypadku kredytu na mieszkanie posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dodatkowymi dokumentami, jakie będą wymagane do wniosku, są zaświadczenia ze Spółdzielni Mieszkaniowej: o przysługującym prawie do lokalu oraz o braku zaległości w opłatach. Wymaganym dokumentem do kredytu jest umowa przedwstępna, chociaż w 2 bankach można uzyskać decyzję w oparciu o oświadczenie kupującego.

Kredyt na dom, kredyt na budowę domu

Są dwa warianty kredytu na dom: zakup gotowego domu oraz jego budowa. Przy kredycie na zakup domu, poza umową przedwstępną, potrzebne są dwa dodatkowe dokumenty: wypis i wyrys z ewidencji gruntów dla działki (z Geodezji). Przy kredycie na budowę domu lub inaczej budowlano – hipotecznym, musimy dodatkowo dołączyć prawomocne pozwolenie na budowę (z pieczęcią, że jest ostateczne), kosztorys budowy oraz wybrane strony projektu budowlanego. Kredyt na budowę domu jest oczywiście wypłacany w transzach.

Specyficznym rodzajem kredytu budowlano – hipotecznego jest kredyt na zakup działki i następnie budowę domu. Zazwyczaj dzieli się proces na dwa etapy i dwa kredyty: jeden na zakup działki, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę drugi kredyt – na budowę. Są 4 banki, w których zakup działki i budowę domu można skredytować za pomocą jednego kredytu. Ma to taką zaletę, że od razu mamy zagwarantowane finansowanie całej inwestycji i nie musimy starać się o kredyt dwukrotnie.

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy to inaczej spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego w innym banku. Ma to oczywiście sens wtedy, gdy nowy kredyt będzie miał zdecydowanie lepsze warunki i w związku z tym obniżymy wysokość spłacanych rat.

Należy pamiętać, że są koszty związane z przeniesieniem kredytu, jak prowizja, opłata za ponowną wycenę nieruchomości oraz opłata za wpisanie do księgi Wieczystej hipoteki na rzecz nowego banku i opłata za wykreślenie hipoteki starego. Należy dobrze przeliczyć w jakim czasie te dodatkowe koszty zwrócą się nam w obniżonej racie.

Kredyt konsolidacyjny

Zdarza się, że spłacamy kilka zobowiązań o różnej wysokości oprocentowania: karty kredytowe, limity czy kredyty gotówkowe. Jeśli mamy możliwość zabezpieczenia kredytu na jakiejś nieruchomości, niekoniecznie własnej, dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny, czyli spłata wszystkich zobowiązań i ich zamiana w jeden kredyt hipoteczny.

Zaletą kredytu konsolidacyjnego jest obniżone oprocentowanie, możliwość wydłużenia długości kredytu nawet do 25 lat a więc zdecydowanie niższe raty.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to specyficzny rodzaj kredytu. Jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości ale nie ma wskazanego celu, na jaki mają być przeznaczone środki. Z tego też powodu oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest wyższe niż kredytu celowego.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy kredycie hipotecznym?

Umowa kredytowa – to w niej znajdują się szczegółowe warunki kredytu i obowiązki jakie są z nim związane. Należy dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem i wyjaśnić wszelkie niejasności. Należy również sprawdzić, czy warunki są tożsame z ofertę, jaką otrzymaliśmy na początku.

 

Zapewnij sobie najlepsze warunki kredytu hipotecznego ZADZWOŃ

Kredyty hipoteczne – Aktualności

Kredyt hipoteczny 2021

| kredyty hipoteczne | No Comments
Wiemy już z poprzedniego wpisu: Jak podnieść zdolność kredytową. Zajmijmy się dziś kosztami kredytów w 2021 roku i ich porównaniem. Kredyt hipoteczny nosi taką nazwę, ponieważ jego zabezpieczeniem jest hipoteka…

Kredyty dla lekarzy i zawodów medycznych

| kredyty hipoteczne | No Comments
Skąd pomysł aby opisać kredyty dla lekarzy? Jako doradca kredytowy często spotykam się z osobami, które mają specyficzne potrzeby do sfinansowania. Najczęściej jest to zakup domu lub mieszkania, zakup lokalu…

Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego

| kredyty hipoteczne | No Comments
Po ostatnim artykule: jak podnieść zdolność kredytową dostałem od was kilkanaście sugestii, aby opisać proces: kredyt na mieszkanie na rynku wtórnym, co niniejszym czynię. Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego…

Kredyt na budowę domu na działce rolnej

| kredyty hipoteczne | No Comments
Kredyt na budowę domu na działce rolnej na dziś stwarza trochę problemów. Działki rolne są zdecydowanie tańsze od działek budowlanych, dlatego budując dom na działce rolnej już na etapie zakupu…