Skip to main content

Bezpieczny kredyt 2% – nowy pomysł Rządu na wsparcie

By 20 lutego 202315 czerwca, 2023kredyty hipoteczne

Bezpieczny kredyt 2% to pomysł Rządu na wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania. Jakie są założenia programu Bezpieczny kredyt 2% i kto może z niego skorzystać?

Jest bezpieczny kredyt 2%

Założenia programu Bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% może otrzymać osoba która:

 • Jest w wieku do 45 roku życia,
 • Nie ma i nie miała mieszkania/domu na własność,
 • Brak posiadania dotyczy również spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Maksymalna wysokość kredytu:

 • 500 tys zł – limit wysokości kredytu dla 1 osoby,
 • 600 tys zł – limit wysokości kredytu dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem/dziećmi,
 • Kredyt można otrzymać na mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego oraz na zakup lub budowę domu, jego wykończenie, zakup działki budowlanej,
 • W programie nie ma limitu ceny za 1m2.

Ile wyniesie dopłata?

Wysokość dopłat będzie obliczana od oprocentowania bazowego, tj. średnie oprocentowanie kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem pomnożone przez 90% minus 2%. Oznacza to, że efektywne oprocentowanie kredytu dla klienta wyniesie ok. 2%.

Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej w systemie rat malejących.

Konto mieszkaniowe, jako alternatywa

Jeszcze nie tak dawno były w obiegu książeczki mieszkaniowe, do których dopłacało Państwo. Odświeżany kotlet po liftingu.

Założenia:

 • Konto mieszkaniowe będzie mogła posiadać osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego).
 • Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci).
 • Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości – od 500 do 2000 zł) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa.
 • Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.
 • Konta mieszkaniowe będą mogli zakładać także rodzice, którzy chcą odłożyć na pierwsze mieszkanie dla swojego dziecka. Wówczas moment na wypłatę środków będzie przedłużony do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Wspomniane programy budzą wiele pytań i wymagają szczegółowych wyjaśnień. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz tutaj. Czy projekty i ew. kiedy wejdą w życie – tego nie wie nikt.

 

Aktualizacja 15-06-2023 – ostateczny kształt ustawy >>>tutaj

Arkadiusz Kaniuk

doradca kredytowy Szczecin

Arek Kaniuk

W branży finansowej działam aktywnie od lutego 2007 roku. Przez 6 i pół roku kierowałem oddziałem największej ogólnopolskiej firmy pośrednictwa finansowego. Od września 2013 roku pracuję na własny rachunek. Jestem właścicielem marki www.kredytmaster.pl - ogólnopolskiej sieci niezależnych pośredników kredytowych, dlatego możesz liczyć na moją pomoc w każdym miejscu w Polsce. Zapraszam do współpracy.

Leave a Reply