Skip to main content

Co zrobić, gdy dokuczają rosnące raty kredytu?

Rosnące raty kredytu od pewnego czasu dokuczają nam wszystkim. Dzieje się tak za sprawą podwyżek stóp procentowych, które mają bezpośredni wpływ na Wibor, zmienną część oprocentowania kredytu. Co możemy z tym zrobić?

rosnące raty kredytu

Jakie są sposoby na rosnące raty kredytu?

Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych oprocentowanie kredytów wzrosło. Wzrosły, co za tym idzie, raty kredytów. Czy i co możemy zrobić, aby choć trochę sobie ulżyć w takiej sytuacji?

Na początku mała uwaga: banki też mają kłopot z potencjalnym brakiem spłat kredytów. Dlatego mogą stosować różne, często niestandardowe rozwiązania. Na pewno warto o takie rozwiązanie zapytać, zanim zaczną się kłopoty z utrzymaniem regularności spłat.

Zmiana długości kredytu

Rozciągnięcie długości spłat kredytu spowoduje podzielenie wartości zadłużenia na więcej rat, stąd i rata kapitałowa, ale i rata odsetkowa ulegną zmniejszeniu. Warto złożyć wniosek o zmianę warunków kredytowania.

Wakacje kredytowe

W przypadku doraźnej potrzeby oddechu od opłacania rat można skorzystać z wakacji kredytowych. Niektóre banki mają je zapisane w umowach kredytowych, w innych trzeba o nie poprosić w formie odpowiedniego wniosku.

Przejście na oprocentowanie stałe

W sytuacji przejścia zna oprocentowanie stałe rosnące raty kredytu przestają nas dotyczyć. Mamy spokój na 5, 7 czy 10 lat(zależnie od banku). Co jeśli w trakcie chcielibyśmy wrócić na oprocentowanie zmienne, bo stopy procentowe spadły? Zapłacimy zadośćuczynienie. Pytanie: jaką marżę dostaniemy po powrocie na zmienne? Zdarza się, że wyższą, więc całe oszczędności możemy oddać z nawiązką. Warto to sprawdzić i policzyć.

Programy wsparcia kredytobiorców

Póki co istnieje Fundusz Wsparcia Kredytobiorców(szczegóły na stronie www.bgk.pl). Przeznaczony jest dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie spłacać swoich kredytów. Poza tym są zapowiedzi premiera o przygotowywanych rozwiązaniach. Póki co – czekamy.

Konsolidacja kredytów

Spłata wielu rat to rosnące raty kredytu każdego kredytu z osobna. Może więc zamienić je na jeden kredyt z niższą ratą?

Refinansowanie kredytu

Pojawiają się dość atrakcyjne oferty na przeniesienie kredytu. Zero prowizji, koszt przeniesienia to nowy wpis do hipoteki. Zmianą warto się zainteresować, gdy mamy znacznie wyższe oprocentowanie istniejącego kredytu. Inaczej to będzie zmiana kosmetyczna.

Nadpłata kredytu

Jeśli masz wolne środki i możesz je przeznaczyć na nadpłacenie części kredytu – zrób to. Wartość zadłużenia spadnie, co obniży wysokość spłacanej raty.

Arkadiusz Kaniuk

doradca kredytowy

Arek Kaniuk

W branży finansowej działam aktywnie od lutego 2007 roku. Przez 6 i pół roku kierowałem oddziałem największej ogólnopolskiej firmy pośrednictwa finansowego. Od września 2013 roku pracuję na własny rachunek. Jestem właścicielem marki www.kredytmaster.pl - ogólnopolskiej sieci niezależnych pośredników kredytowych, dlatego możesz liczyć na moją pomoc w każdym miejscu w Polsce. Zapraszam do współpracy.

Leave a Reply