Skip to main content
Category

kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny 2022

By kredyty hipoteczne No Comments

Wiemy już z poprzedniego wpisu: Jak podnieść zdolność kredytową. Zajmijmy się dziś kosztami kredytów w 2022 roku i ich porównaniem.

Kredyt hipoteczny nosi taką nazwę, ponieważ jego zabezpieczeniem jest hipoteka w Księdze Wieczystej nieruchomości. Jak przy każdym kredycie warto zwrócić uwagę na pewne „szczegóły” oferty, aby nie ponosić konsekwencji nietrafionej decyzji przez długie lata.

Zaciągając kredyt hipoteczny wiążemy się z wybranym bankiem na kilkanaście lat, z jego dobrymi oraz też i tymi gorszymi stronami. Dlatego tak bardzo istotne jest dokładne porównanie dostępnych ofert wszystkich banków oraz sprawdzenie wszelkich kosztów jakie będziemy ponosić.

kredyt hipoteczny
Read More

Doradztwo kredytowe od zaplecza

By kredyty hipoteczne No Comments

Na jakie etapy można podzielić coś, co nazywamy doradztwo kredytowe? Często spotykam osoby, które po pierwszej wizycie w banku lub u doradcy kredytowego są już w pełni przekonane, że otrzymały kredyt hipoteczny. Niestety, procedura uzyskania kredytu jest dość długotrwała i skomplikowana, a sama oferta kredytu to dopiero obietnica. Ostateczną decyzję ZAWSZE podejmuje bank, a nie doradca kredytowy. A jak to wygląda od zaplecza, co robi doradca i bank z naszym wnioskiem o kredyt? Poznaj jak to jest.

doradztwo kredytowe

Doradztwo kredytowe rozpoczyna się od oceny możliwości kredytowych

Planując zakup mieszkania, domu lub budowę domu to pierwsze kroki kierujesz do banku lub firmy „doradztwo kredytowe”. Po co? Sprawdzić czy masz zdolność kredytową na kredyt hipoteczny.  Twoje pierwsze spotkanie z doradcą kredytowym jest o tyle ważne, że przez szereg pytań ma on za zadanie ocenić twoją zdolność kredytową. Ocena zdolności to nie to samo, co decyzja banku a jedynie opinia doradcy, która pomoże Ci w podjęciu dalszych kroków. Warto przygotować się do takiego spotkania i przygotować informacje:

  • jakie masz dochody i z jakiego tytułu, od kiedy
  • wysokość zobowiązań – karty kredytowe, limity, raty kredytów
  • historia spłacanych zobowiązań.

To ostatnie o tyle jest ważne, że jest najczęstszym powodem odmowy udzielenia kredytu.

*WAŻNE* Potwierdź swoją zdolność kredytową w różnych miejscach.

Sprawdź inne firmy doradztwa kredytowego lub banki. Jeśli szacunki twojej zdolności się powtórzą – możesz przyjąć je za prawdziwe.

Jeżeli już masz pewność co do swoich możliwości kredytowych (pamiętaj, że to nie jest jeszcze decyzja kredytowa!) możesz zacząć poszukiwanie nieruchomości, działki, projektu… Po jej znalezieniu zazwyczaj podpisujemy umowę przedwstępną. Zauważ, że już na tym etapie musisz najczęściej podjąć pierwsze zobowiązania finansowe w postaci zadatku lub zaliczki, zanim kredyt rzeczywiście zostanie przyznany. Dlatego tak istotna jest dogłębna i rzetelna ocena możliwości kredytowych przez doradcę kredytowego. Będzie mnóstwo pytań!

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej żmudnych etapów kredytu hipotecznego, jest kompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Dla kogoś, kto nigdy tego nie robił to czarna magia. Dobry doradca kredytowy przejmuje na siebie większą część pracy, zarówno przy zbieraniu jak i wypełnianiu wszelkich skomplikowanych formularzy.

Jak poznasz , że to dobry doradca kredytowy? Zawsze bierze stronę klienta i działa tylko w jego interesie.

Po co Ci doradca kredytowy?

Na jakich etapach doradca kredytowy może okazać się tobie pomocny:

  • Kontakt ze sprzedającym, biurem nieruchomości lub deweloperem. Doradca kredytowy może bezpośrednio u źródła otrzymać niezbędne dokumenty oraz sprawdzić od razu ich treść. Odciąży Ciebie, a jednocześnie sprawdzi poprawność dokumentów.
  • Wypełnianie wniosków o kredyt hipoteczny: nikt nie lubi wypełniać skomplikowanych dokumentów zwłaszcza, gdy wypełnia je po raz pierwszy w życiu.
  • Kontrola nad całym procesem.

Następny etap doradztwa kredytowego – analiza wniosku o kredyt w banku

Następnym etapem  procesu kredytu hipotecznego jest przekazanie zgromadzonej i – uwaga – kompletnej dokumentacji do działu analiz kredytowych. Analiza wniosku kredytowego podzielona jest na szereg etapów, oto one.

  1. Bramka, czyli przyjęcie dokumentów do banku: dokumenty oraz ich treść sprawdzane są pod kątem poprawności oraz kompletności. Najczęściej na tym etapie jest sprawdzany BIK klientów, aby odrzucić z procesu wnioski klientów nie spełniających podstawowych wymagań banku.
  2. Analiza prawna: analityk sprawdza treść wszystkich dokumentów pod kątem zgodności z zasadami prawa i wewnętrznymi procedurami banku.
  3. Analiza techniczna, czyli akceptacji zabezpieczenia się na przedmiotowej nieruchomości oraz potwierdzenie/oszacowanie jej wartości.
  4. Analiza ekonomiczna: na tym etapie jest sprawdzana nasza zdolność kredytowa.
  5. Decyzja kredytowa: bank wydaje końcową decyzję: pozytywną, pozytywną warunkową lub negatywną. Decyzja warunkowa oznacza, że klient musi spełnić pewne warunki przed podpisaniem umowy kredytowej, np.: przedłożenie nowego zaświadczenia o zatrudnieniu, nowego zaświadczenia ze spółdzielni/wspólnoty itp.
  6. Umowa kredytowa: jest sporządzana przez administratora kredytu w banku w momencie wydania decyzji bezwarunkowej lub w spełnienia wszystkich niezbędnych warunków wymaganych przez dział analiz.

WAŻNE* Dopiero pozytywna decyzja kredytowa jest potwierdzeniem udzielenia kredytu bankowego

Istotne jest dokładne przeczytanie i wyjaśnienie wątpliwości jeszcze przed jej podpisaniem. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat i naprawdę warto umowę skrupulatnie przeczytać! Wracam do roli doradcy kredytowego. Powinien odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Umowa kredytowa i wypłata kredytu

Podpisanie umowy kredytowej oraz aktu przeniesienia własności u Notariusza nie kończą jeszcze całego procesu udzielania kredytu. Pozostają do spełnienia warunki do uruchomienia kredytu umieszczone w umowie kredytowej. Standardowymi warunkami uruchomienia jest przedłożenie w banku aktu własności lub umowy cesji dewelopera, ubezpieczenie nieruchomości. Na pewno podpisanie dyspozycji uruchomienia. Kredyt jest uruchamiany dopiero po przedstawieniu i sprawdzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów do uruchomienia kredytu.

Nawiązując do obrazka, dla kogoś, kto nigdy nie ubiegał się o kredyt hipoteczny, cały proces to labirynt. Można, niestety, się w nim zgubić. A teraz warto. Warto skorzystać z doświadczonego doradcy kredytowego i warto, aby skoordynować działania wszystkich uczestników transakcji i dzięki temu uniknąć niepotrzebnych stresów i usprawnić całą procedurę.

W razie pytań służę pomocą

Doradca kredytowy

Arkadiusz Kaniuk

Kredyty dla lekarzy i zawodów medycznych

By kredyty hipoteczne No Comments

Skąd pomysł aby opisać kredyty dla lekarzy? Jako doradca kredytowy często spotykam się z osobami, które mają specyficzne potrzeby do sfinansowania. Najczęściej jest to zakup domu lub mieszkania, zakup lokalu pod gabinet, jego wyposażenie, zakup sprzętu medycznego czy czasem konsolidacja kredytów w jeden z mniejszą ratą.

Ponieważ potrzeba często bywa pilna i nie można poczekać na uzbieranie odpowiedniej kwoty, trzeba skorzystać z kredytu. Jeśli na potrzeby nałożyć przeróżne sposoby zarobkowania poczynając od rezydentury, etatu, umów zleceń czy własnej działalności gospodarczej, często świeżo założonej, wybór odpowiedniego rozwiązania kredytowego może okazać się trudny. Ten artykuł ma na celu przybliżenie możliwych rozwiązań.

Lekarze i zawody medyczne
Read More

Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego

By kredyty hipoteczne No Comments

Po ostatnim artykule: jak podnieść zdolność kredytową dostałem od was kilkanaście sugestii, aby opisać proces: kredyt na mieszkanie na rynku wtórnym, co niniejszym czynię.

Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego sfinansuje zakup używanego mieszkania, które może być przeznaczone na zaspokojenie zarówno własnych potrzeb lub na wynajem. Na co w takim przypadku warto zwrócić uwagę?

Kredyt hipoteczny
Kupno mieszkania z rynku wtórnego jest bardzo popularnym celem dla zaciągnięcia kredytu hipotecznego, zna to każdy doradca kredytowy. Zazwyczaj po prostu znajdujemy używane mieszkanie, a jeśli jest dla nas atrakcyjne decydujemy się na jego zakup. Na co warto zwrócić uwagę i jakich szczegółów dopilnować?

Read More

Kredyt na budowę domu na działce rolnej

By kredyty hipoteczne No Comments

Kredyt na budowę domu na działce rolnej na dziś stwarza trochę problemów. Działki rolne są zdecydowanie tańsze od działek budowlanych, dlatego budując dom na działce rolnej już na etapie zakupu działki można znacznie obniżyć koszt całej inwestycji. Jeśli jednak planujesz wziąć kredyt na budowę domu na takiej działce, musisz przygotować się na długotrwałe procedury zmiany jej przeznaczenia i wyłączenia jej z tzw. produkcji rolnej. Tak naprawdę to jedynie działki położone w granicach miast są zwolnione z obowiązku odrolnienia. Od czego zacząć?

Kredyt na budowę domu na działce rolnej
Read More

Kredyt na budowę domu

By kredyty hipoteczne 2 komentarze

Miesiące wiosenne nie tylko budzą do życia przyrodę, ale też są okresem ubiegania się o kredyt na budowę domu. Przy okazji kredytu budowlano-hipotecznego rodzi się wiele pytań:

  • Czy można skredytować zakup działki i budowę domu jednym kredytem?
  • Na ile transz będzie podzielony kredyt?
  • Jak bank rozlicza wykonane prace?
  • Czy muszę być właścicielem działki na której będzie budowany dom?
  • Czy muszę mieć pozwolenie na budowę?
  • Jak banki liczą zdolność kredytową?
  • Który bank ma najtańszy kredyt?
  • Czy mogę korzystać z wielu firm budowlanych?
  • Pytania, pytania,…

Postaram się usystematyzować informacje na temat kredytu na budowę. Zapraszam do lektury.

Kredyt na budowę domu
Read More