Skip to main content

Kredyty hipoteczne dla zarabiających w NOK, SEK i GBP

By 10 listopada 20142 listopada, 2022kredyty hipoteczne

07.11.2014 roku WRESZCIE wprowadzono kredyty hipoteczne w NOK (korona norweska), SEK (korona szwedzka) oraz GBP (funt angielski). Oferta ta ma szczególne znaczenie dla osób pracujących w Norwegii i Szwecji, gdyż od 01.07.2014 nie mieli oni możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Dlaczego?

Kredyty dla zarabiających w NOK i SEK

Jak powstał problem z kredytami dla zarabiających w NOK, SEK i GBP?

Jak wiemy 01.07.2014 Komisja Nadzoru Finansowego (za pomocą Rekomendacji S) wprowadziła zasadę, że kredyt hipoteczny może być zaciągany wyłącznie w walucie, w której kredytobiorcy osiągają swoje główne dochody. Zarabiasz w NOK – kredyt musi być w NOK!

Niektóre banki śpiesznie zdecydowały o wprowadzeniu kredytów walutowych do swojej oferty, oraz przystosowało swoje wymagania dla kredytów walutowych, m.in. korygując wymóg minimalnego dochodu. Wprowadzono do oferty kredyty w walutach EUR, USD i GBP.

Niestety żaden z banków dotychczas nie oferował kredytów w walutach skandynawskich, a jak wiemy znaczna ilość Polaków, m.in. byłych pracowników stoczni, podjęła tam zatrudnienie. Obraz dostępności kredytów hipotecznych zmienił się wraz z decyzją o wprowadzeniu kredytów w NOK i SEK.

Jakie są warunki kredytów w NOK i SEK?

Oferta kredytu denominowanego do NOK i SEK wymaga od kredytobiorcy znacznego wkładu własnego w transakcję: 40% dla kredytu na 20 lat oraz 30% dla kredytu na 15 lat, ale jak głosi przysłowie: lepszy rydz niż nic.

Marże kredytów walutowych są dla wszystkich walut jednakowe i wynoszą 3,9% , przy skorzystaniu z konta i karty debetowej. Dodatkowo bank stosuje obniżenie oprocentowania o 0,1% za zakup karty kredytowej lub ubezpieczenia nieruchomości. Bez konta i karty marże rosną o 2%.

Być może to posunięcie da impuls dla wprowadzenia tych walut przez inne banki?

Czy warto skorzystać z oferty kredytu w NOK lub SEK?

Osoby osiągające dochody w NOK lub SEK na dziś nie mają alternatywy na kredyt hipoteczny, ponieważ jest tylko jedna taka oferta. Kredyt w walucie w której się zarabia ma tą dobrą stronę, że nie straszne jest ryzyko zmiany kursu NOK/SEK do złotówki – zawsze płacimy tyle samo w walucie. Do tego możemy spłacać kredyt bezpośrednio w walucie – bez przeliczenia na złotówki, czyli bez dodatkowych kosztów przewalutowania.

Decydujesz się na kredyt? Warto skorzystać z bezpłatnej pomocy dobrego doradcy kredytowego, aby nie błądzić i uzyskać najlepsze warunki kredytu. Poprzez sieć lokalnych partnerów możesz liczyć na fachową pomoc nie tylko w Szczecinie. Sprawdź i zyskaj – z ekspertem łatwiej.

Arkadiusz Kaniuk

doradca kredytowy

Arek Kaniuk

W branży finansowej działam aktywnie od lutego 2007 roku. Przez 6 i pół roku kierowałem oddziałem największej ogólnopolskiej firmy pośrednictwa finansowego. Od września 2013 roku pracuję na własny rachunek. Jestem właścicielem marki www.kredytmaster.pl - ogólnopolskiej sieci niezależnych pośredników kredytowych, dlatego możesz liczyć na moją pomoc w każdym miejscu w Polsce. Zapraszam do współpracy.

Leave a Reply