Skip to main content

Czy można wykreślić złą historię kredytową z BIK?

By 8 lipca 20149 stycznia, 2021doradca kredytowy

Zła historia kredytowa jest najczęstszym powodem odmowy udzielenia kredytu. Jeśli zdarzyły Ci się nieterminowości w obsłudze zobowiązań, to z całą pewnością możesz spodziewać się kłopotów przy zaciągnięciu nowego kredytu.

Po złożeniu wniosku o kredyt każdy Bank sprawdzi Twoją historię kredytową i jeśli jest w niej coś nie tak – odmawia udzielenia kredytu.

Biuro Informacji Kredytowej

Mam kłopot z BIK – co zrobić?

Po pierwsze trzeba ocenić skalę problemu, bo mogłeś mieć jedno kilkudniowe spóźnienie – wtedy nie jest to dla banku problem. Jeśli spóźnienia w obsłudze trwały notorycznie i na wielu zobowiązaniach – Twoja szansa na uzyskanie kredytu jest bliska zeru. W takim przypadku należy dokładniej przyjrzeć się historii kredytowej i ocenić, czy można ją usunąć. Od czego zacząć?

Aby ocenić historię kredytową należy posłużyć się narzędziem, jakim jest raport BIK. Można go pobrać bezpośrednio ze strony https://www.bik.pl/. Jeśli masz swoje konto osobiste w PKO BP lub Meritum możesz pobrać raport za pośrednictwem jednej z funkcjonalności konta. Co dalej?

Dalej raport trzeba wnikliwie przeanalizować, ocenić które wpisy można pousuwać oraz czy to usuwanie pozwoli nam ostatecznie na uzyskanie kredytu – bo przecież o to chodzi. Niestety wystarczy, że zostanie choćby jeden niedobry wpis – całe czyszczenie nie ma większego sensu.

Pracuję jako doradca kredytowy od ponad 8 lat i wiem, że w znacznej ilości przypadków czyszczenie BIK daje pozytywny efekt, jednak skuteczności nie można zagwarantować. Dlaczego?

Kiedy można wykreślić złą historię z BIK?

Dokładne wytyczne co do cofnięcia możliwości przetwarzania danych osobowych przez BIK są opisane w art. 105 ust. 2. Prawo Bankowe, który mówi, że:

Jeżeli zobowiązanie zastało zamknięte(spłacone), możemy cofnąć zgodę na przetwarzanie danych przez BIK udzieloną przy podpisywaniu umowy kredytowej. Jeśli nieterminowa obsługa lub inaczej spóźnienia nie przekraczały 60 dni możemy to zrobić w każdej chwili, składając odpowiednie pismo w banku, w którym mieliśmy kredyt. Jeśli spóźnienie przekroczyło 60 dni – możemy to zrobić dopiero po upływie 5 lat.

Gdy spełniamy powyższy warunek wypełniamy odpowiedni dokument, podpisujemy i zanosimy do banku. Zazwyczaj po około 30 dniach dostajemy odpowiedź.

Wzór pisma o cofnięcie zgody BIK

Imię i Nazwisko, adres, Pesel

Niniejszym cofam zgodę wyrażoną w dniu (data umowy kredytowej) na przetwarzanie moich danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania wobec banku w oparciu art. 105 a ust. 2 Ustawy o prawie bankowym z dnia 16 czerwca 2005 roku (Dz.U.2002.72.665).

Proszę o sporządzenie stosownego sprostowania w Biurze Informacji Kredytowej.

Podpis

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych przez BIK SA skutkuje przeniesieniem historii naszego zobowiązania do części statystycznej i jednocześnie nie jest widoczne dla pytających banków.

Ważne, aby nie czyścić wszystkiego jak leci i pozostawić zobowiązania z prawidłową obsługą – są one ważnym atutem w negocjacjach z instytucjami finansowymi.

Arkadiusz Kaniuk

doradca kredytowy

Arek Kaniuk

W branży finansowej działam aktywnie od lutego 2007 roku. Przez 6 i pół roku kierowałem oddziałem największej ogólnopolskiej firmy pośrednictwa finansowego. Od września 2013 roku pracuję na własny rachunek. Jestem właścicielem marki www.kredytmaster.pl - ogólnopolskiej sieci niezależnych pośredników kredytowych, dlatego możesz liczyć na moją pomoc w każdym miejscu w Polsce. Zapraszam do współpracy.

Leave a Reply