Skip to main content

Mieszkanie dla Młodych wersja 2.015

By 14 lipca 20152 listopada, 2022kredyty hipoteczne

Sejm uchwalił, Senat przyjął a teraz jeszcze tylko podpis Prezydenta i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. I tak oto wejdzie w życie nowelizacja programu Mieszkanie dla Młodych.

Jakie nastąpią zmiany w stosunku do pierwotnej wersji programu MdM, o którym pisałem w artykule: Jakie są warunki programu Mieszkanie dla Młodych? Czy zwiększy się dostępność programu?

Zmiany w programie mieszkanie dla młodych

Warunki Mieszkanie dla Młodych

Również rynek wtórny

Po pierwsze i najważniejsze: program obejmie również rynek wtórny. Ma to ogromne znaczenie dla chcących kupić własne M w mniejszych miejscowościach, gdzie żaden deweloper nigdy nie budował mieszkań. Jednocześnie ograniczono maksymalną cenę powierzchni do 0,9 wskaźnika odtworzeniowego, co spowoduje, że nie wszystkie mieszkania z rynku wtórnego załapią się do programu.

Dla Szczecina i dla rynku wtórnego maksymalna cena metra w 3 kwartale 2015 wyniesie jedynie 3.695,40 zł.

Również Spółdzielnie mieszkaniowe

Po drugie: do programu zostają dołączone transakcje ze Spółdzielniami Mieszkaniowymi. Zatem będzie możliwość uzyskania dofinansowania wkładu budowlanego do SM.

Spore zmiany dotyczą rodzin wychowujących troje i więcej dzieci. Zwiększeniu ulegnie limit powierzchni bazowej do ustalenia dofinansowania z 50 do 65 metrów oraz zniesiony wymóg braku posiadania mieszkania wcześniej a także limit wieku. Wzrasta również wielkość dofinansowania z 15% do 30%.

Zwiększeniu z 15 do 20% ulegnie dopłata dla osób wychowujących dwoje dzieci.

Po zmianach kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby (nie tylko najbliższa rodzina) w celu zwiększenia zdolności kredytowej. Zatem będą mogły wziąć wspólnie kredyt hipoteczny ze wsparciem programu Mieszkanie dla Młodych osoby pozostające w wolnych związkach.

Obostrzeniu ulegną zasady wcześniejszej spłaty kredytu w programie MdM. I tak jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, spłaci całość lub część kredytu – w wysokości większej niż przyznane mu wsparcie – będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego.

Jak widać nowela wnosi wiele pozytywnych zmian, które mogą pobudzić kredyty hipoteczne i ilość transakcji wspieranych programem Mieszkanie dla Młodych.

Zmiany mają wejść w życie na początku Sierpnia 2015. Warto poczekać?

Doradca kredytowy Arkadiusz Kaniuk

centrum-kredytowe.szczecin.pl

Arek Kaniuk

W branży finansowej działam aktywnie od lutego 2007 roku. Przez 6 i pół roku kierowałem oddziałem największej ogólnopolskiej firmy pośrednictwa finansowego. Od września 2013 roku pracuję na własny rachunek. Jestem właścicielem marki www.kredytmaster.pl - ogólnopolskiej sieci niezależnych pośredników kredytowych, dlatego możesz liczyć na moją pomoc w każdym miejscu w Polsce. Zapraszam do współpracy.

One Comment

  • Marcel Baranowski pisze:

    Mamy dom jednorodzinny polozony na wsi a pracujemy w miescie oddalonym o 35 km, dzieci rowniez chodza do szkoly i przedszkoli poza miejscem zamieszkania. Jestesmy rodzina wielodzietna i chcielibysmy zamieszkac w miejscowosci w ktorej pracujemy, gdyz codzienne dojazdy sa strasznie meczace dla nas wszystkich a szczegolnie gdy ma sie male dzieci. Czy moglibysmy zakupic mieszkanie w programie MDM w miejscowosci w ktorej pracujemy?

Leave a Reply