To oczywiste: najlepszy kredyt hipoteczny ma ten Bank, w którym za pożyczone pieniądze oddasz najmniej.
Aby wybrać najlepszy kredyt trzeba porównać aktualne oferty wszystkich banków i spośród nich wybrać najtańszą..
Wybierzemy najlepszy kredyt hipoteczny ZADZWOŃ
KREDYT HIPOTECZNY – INFORMACJE
Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
W zależności od tego na co chcemy przeznaczyć kredyt hipoteczny możemy je podzielić na:
- kredyt mieszkaniowy – na zakup mieszkania, działki budowlanej, zakup domu, remont, wykup od spółdzielni mieszkaniowej…
- kredyt budowlano-hipoteczny – na budowę domu, zakup mieszkania od dewelopera, adaptację na pomieszczenia mieszkalne
- kredyt refinansowy – na spłatę innego kredytu hipotecznego z możliwością dobrania dodatkowej kwoty
- kredyt konsolidacyjny – na spłatę zobowiązań wobec banków
- pożyczka hipoteczna – środki przeznaczone na cel dowolny
- kredyt na zakup nieruchomości komercyjnej
Co wpływa na koszty kredytu hipotecznego?
Zaciągnięcie kredytu zawsze wiąże się z poniesieniem określonych kosztów. Najważniejsze, aby w sumie koszty obsługi kredytu były jak najniższe. Należą do nich:
- prowizja bankowa – jednorazowa opłata za udzielenie kredytu
- ubezpieczenie brakującego wkładu własnego – jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości własnych środków
- wycena – sporządzana przez rzeczoznawcę majątkowego lub wewnętrznie w banku
- ubezpieczenia kredytobiorcy – niektóre banki oferują w pakiecie z kredytem ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy(nie zawsze są obowiązkowe)
- opłata za prowadzenie rachunku – może to być kilka złotych miesięcznie, ale zawsze to dodatkowy koszt
Nie jest łatwo, ponieważ każdy z banków stosuje inne stawki, a dodatkowo one się zmieniają w czasie.
Kredyt hipoteczny krok po kroku
Jak każdy proces również kredyt ma określone etapy.
- spotkanie z doradcą kredytowym – na podstawie otrzymanych informacji doradca kredytowy ustala jaki bank ma najkorzystniejszą dla klienta ofertę
- wniosek kredytowy – wypełniamy formularze bankowe oraz gromadzimy niezbędne dokumenty, zgodnie z listą dokumentów wymaganych przez wybrany bank
- decyzja kredytowa – po rozpatrzeniu wniosku bank określa, czy udzieli kredytu i na jakich warunkach
- umowa z bankiem – określa warunki kredytu i obowiązki kredytobiorcy wobec banku
- umowa notarialna – przeniesienie własności ze sprzedającego na kupującego nieruchomość
- wypłata kredytu
Kredyt mieszkaniowy
W sytuacji, kiedy chcemy zaciągnąć kredyt na mieszkanie powinniśmy sprawdzić, czy w dziale IV Księgi Wieczystej nie ma wpisanej hipoteki lub w dziale III służebności na rzecz osób trzecich. Jeśli znasz numer Księgi Wieczystej możesz ją przejrzeć klikając tutaj. Jeśli w KW jest hipoteka na rzecz banku, wtedy trzeba do wniosku o kredyt dołączyć opinię bankową – to zadanie dla sprzedających.
W przypadku kredytu na mieszkanie posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dodatkowymi dokumentami, jakie będą wymagane do wniosku, są zaświadczenia ze Spółdzielni Mieszkaniowej: o przysługującym prawie do lokalu oraz o braku zaległości w opłatach. Wymaganym dokumentem do kredytu jest umowa przedwstępna, chociaż w 2 bankach można uzyskać decyzję w oparciu o oświadczenie kupującego.
Kredyt hipoteczny na dom, kredyt na budowę domu
Są dwa warianty kredytu na dom: zakup gotowego domu oraz jego budowa. Przy kredycie na zakup domu, poza umową przedwstępną, potrzebne są dwa dodatkowe dokumenty: wypis i wyrys z ewidencji gruntów dla działki (z Geodezji). Przy kredycie na budowę domu lub inaczej budowlano – hipotecznym, musimy dodatkowo dołączyć prawomocne pozwolenie na budowę (z pieczęcią, że jest ostateczne), kosztorys budowy oraz wybrane strony projektu budowlanego. Kredyt na budowę domu jest oczywiście wypłacany w transzach.
Specyficznym rodzajem kredytu budowlano – hipotecznego jest kredyt na zakup działki i następnie budowę domu. Zazwyczaj dzieli się proces na dwa etapy i dwa kredyty: jeden na zakup działki, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę drugi kredyt – na budowę. Są 4 banki, w których zakup działki i budowę domu można skredytować za pomocą jednego kredytu. Ma to taką zaletę, że od razu mamy zagwarantowane finansowanie całej inwestycji i nie musimy starać się o kredyt dwukrotnie.
Kredyt hipoteczny refinansowy
Kredyt refinansowy to inaczej spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego w innym banku. Ma to oczywiście sens wtedy, gdy nowy kredyt będzie miał zdecydowanie lepsze warunki i w związku z tym obniżymy wysokość spłacanych rat.
Należy pamiętać, że są koszty związane z przeniesieniem kredytu, jak prowizja, opłata za ponowną wycenę nieruchomości oraz opłata za wpisanie do księgi Wieczystej hipoteki na rzecz nowego banku i opłata za wykreślenie hipoteki starego. Należy dobrze przeliczyć w jakim czasie te dodatkowe koszty zwrócą się nam w obniżonej racie.
Kredyt hipoteczny konsolidacyjny
Zdarza się, że chcemy spłacić kilka zobowiązań o różnej wysokości oprocentowania: karty kredytowe, limity czy kredyty gotówkowe. Jeśli mamy możliwość zabezpieczenia kredytu na jakiejś nieruchomości, niekoniecznie własnej, dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny, czyli spłata wszystkich zobowiązań i ich zamiana w jeden kredyt hipoteczny.
Zaletą kredytu konsolidacyjnego jest niższe oprocentowanie, możliwość wydłużenia długości kredytu nawet do 25 lat a więc zdecydowanie niższe raty.
Pożyczka hipoteczna
Pożyczka hipoteczna to specyficzny rodzaj kredytu hipotecznego. Jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości, ale nie ma wskazanego celu, na jaki mają być przeznaczone środki. Z tego też powodu oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest wyższe niż kredytu mieszkaniowego.
Kredyt hipoteczny – zwieńczenie sukcesu
Umowa kredytowa – to w niej znajdują się szczegółowe warunki kredytu i obowiązki jakie są z nim związane. Należy dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem i wyjaśnić wszelkie niejasności. Należy również sprawdzić, czy warunki są tożsame z ofertę, jaką otrzymaliśmy na początku.
Jeśli kwota kredytu jest mała, alternatywą może być kredyt gotówkowy.