Bezpieczny kredyt 2% to pomysł Rządu na wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania. Jakie są założenia programu Bezpieczny kredyt 2% i kto może z niego skorzystać?
Założenia programu Bezpieczny kredyt 2%
Bezpieczny Kredyt 2% może otrzymać osoba która:
- Jest w wieku do 45 roku życia,
- Nie ma i nie miała mieszkania/domu na własność,
- Brak posiadania dotyczy również spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.
Maksymalna wysokość kredytu:
- 500 tys zł – limit wysokości kredytu dla 1 osoby,
- 600 tys zł – limit wysokości kredytu dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem/dziećmi,
- Kredyt można otrzymać na mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego oraz na zakup lub budowę domu, jego wykończenie, zakup działki budowlanej,
- W programie nie ma limitu ceny za 1m2.
Ile wyniesie dopłata?
Wysokość dopłat będzie obliczana od oprocentowania bazowego, tj. średnie oprocentowanie kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem pomnożone przez 90% minus 2%. Oznacza to, że efektywne oprocentowanie kredytu dla klienta wyniesie ok. 2%.
Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej w systemie rat malejących.
Konto mieszkaniowe, jako alternatywa
Jeszcze nie tak dawno były w obiegu książeczki mieszkaniowe, do których dopłacało Państwo. Odświeżany kotlet po liftingu.
Założenia:
- Konto mieszkaniowe będzie mogła posiadać osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego).
- Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci).
- Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości – od 500 do 2000 zł) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa.
- Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.
- Konta mieszkaniowe będą mogli zakładać także rodzice, którzy chcą odłożyć na pierwsze mieszkanie dla swojego dziecka. Wówczas moment na wypłatę środków będzie przedłużony do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.